Kategorie - redmed.com.pl

Glihem. Korzystanie z oznaczeń HbA1c w celu poprawy kontroli glikemii. Projekt dla lekarzy, którzy opiekują się chorymi na cukrzycę. Weź udział.

Przewlekła Choroba Nerek

Przewlekła choroba nerek (PChN) staje się ostatnio obiektem zainteresowań specjalistów z takich dziedzin, jak medycyna rodzinna, interna, pediatria, hipertensjologia, diabetologia oraz kardiologia. Zgodnie z szacunkowymi wyliczeniami oznacza to, iż na całym świecie choroba ta dotyczy ok. 600 mln osób, w Polsce odpowiednio ponad 4 mln obywateli. Jest to zatem istotny problem z punktu widzenia epidemiologicznego oraz zagrożenia rozwojem schyłkowej niewydolności nerek. Jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest ogólnie obserwowane znaczące wydłużenie życia oraz współistniejący rozwój takich schorzeń, jak cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze.

Profesjonalny analizator parametrów krwi
Przenośny system do pomiaru gazometrii i elektrolitów
Glukometr z pomiarem cholesterolu
Analizator kwasu moczowego oraz glukozy
Analizator kwasu moczowego

Dieta a dna moczanowa

Dna moczanowa to schorzenie bardzo utrudniające życie pod względem spożywanych pokarmów. Każdy chory musi mieć ułożoną, odpowiednią dla danego przypadku, bardzo rygorystyczną dietę.

Osoba dręczona podagrą musi zapomnieć między innymi o: podrobach mięsnych tj, wątroba, serca, mózgi.

Bardzo niewskazane są również: sosy mięsne, zupy na wywarach mięsnych, galarety mięsne, sardynki, śledzie, groch, fasola, soczewica, bób oraz używki takie jak: kawa, herbata lub kakao.

Analizator kwasu moczowego
Analizator kwasu moczowego oraz glukozy

Choroba niedokrwienna serca

Zespół objawów chorobowych, które są wynikiem przewlekłego braku zaopatrywania w tlen i substancje odżywcze komórek mięśnia sercowego.

Zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem a możliwością ich dostarczenia, pomimo wykorzystania mechanizmów autoregulacyjnych zwiększających przepływ przez mięsień sercowy, zwanych rezerwą wieńcową, doprowadza do niedotlenienia zwanego również niewydolnością wieńcową. Konsekwencją tego może być dusznica bolesna bądź zawał mięśnia sercowego.

Analizator krzepliwości krwi
Analizator krzepliwości krwi z drukarką

Profilaktyka zawału serca

Profilaktykę zawału mięśnia sercowego możemy podzielić na pierwotną i wtórną, która ma za zadanie nie dopuścić do kolejnego zawału. Można też podzielić profilaktykę na populacyjną, która ma za zadanie nie dopuszczać do wystąpienia zawału serca u osób zdrowych jak również strategię dużego ryzyka stosowaną u osób u których występuje dużo czynników ryzyka zawałowego.

Profesjonalny analizator parametrów krwi
Glukometr z pomiarem cholesterolu
Analizator kwasu moczowego oraz glukozy

Niewydolność serca

Stan w którym nieprawidłowe funkcjonowanie serca, bądź struktura serca, nie zapewnia prawidłowego i wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.

Częstymi przyczynami niewydolności serca jest jego zawał, nadciśnienie, choroby niedokrwienne serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie.

Profesjonalny analizator parametrów krwi
Glukometr z pomiarem cholesterolu
Analizator kwasu moczowego oraz glukozy

Witamina K a krzepliwość krwi

Czy często zauważasz na swoim ciele sine miejsca nawet po najlżejszych uderzeniach?

Jeśli rana goi się bez końca, a krwotoków z nosa nie da się w żaden sposób zatamować, najprawdopodobniej brakuje Ci witaminy K.

Witaminę K odkryto stosunkowo późno bo, bo dopiero na przełomie 20 i 30 lat XX wieku.

Analizator krzepliwości krwi
Analizator krzepliwości krwi z drukarką

Zatorowość płucna

Przyczyną zatorowości płucnej jest skrzeplina. Czasem również powodem może być zator tłuszczowy bądź ciało obce.

W związku z tym, że tkanka płucna jest podwójnie ukrwiona, bardzo rzadko dochodzi do zawału płuca. Aby do tego doszło musi współistnieć niewydolność krążenia.

Najczęściej źródłem zatorów są zatory z kończyn dolnych i ich żył głębokich. Częstą przyczyną zatorów również są stany po przebytych operacjach i zabiegach chirurgicznych oraz po przebytych zawałach serca gdy zwleka się zbyt długo z uruchomieniem pacjenta

Testy wykrywające zakrzepicę żył głębokich

Nadciśnienie tętnicze

Choroba układu krążenia która charakteryzuje się stale bądź okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym.

Większość przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, czyli bez znanej przyczyny somatycznej, której nie da się usunąć interwencją medyczną.

Uważa się, że przyczyną schorzenia są czynniki genetyczne i środowiskowe. Pozostałe przypadki to choroba mająca charakter wtórny, kiedy jest dobrze określona przyczyna choroby np. choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych, choroby mózgu.