Test HSV 1 i 2 jest szybkim antygenowym wizualnym testem immunologicznym do jakościowego wykrywania antygenu HSV 1 i 2 w próbkach skórnych. Test ten jest przeznaczony do użytku jako pomoc w diagnostyce zakażeń HSV.

 

SV jest otoczkowym, zawierającym DNA wirusem, morfologicznie zbliżonym do pozostałych wirusów z rodzaju Herpesviridae. Zostały rozróżnione dwa odrębne typy antygenów, określone jako typ 1 i typ 2. HSV typu 1 i 2 zazwyczaj towarzyszą powierzchowne zakażenia jamy ustnej, skóry, oczu i narządów płciowych. Po rozwoju pierwszej infekcji, wirus może istnieć w formie utajonej w tkance nerwowej, z której może ujawnić się ponownie w pewnych warunkach, powodując nawrót objawów. Standardowe kliniczne symptomy opryszczki narządów płciowych zapoczątkowane są poprzez licznie rozpowszechnione bolesne plamy i grudki, które następnie stają się skupiskami wypełnionych płynem pęcherzyków i krost. Pęcherzyki pękają i przekształcają się we wrzody. Skórne owrzodzenia tworzą strupy, podczas gdy rany na błonach śluzowych goją się bez tworzenia strupów. U kobiet owrzodzenia występują na wejściu do pochwy, wargach sromowych, kroczu lub obszarze okołoodbytniczym.

U mężczyzn zazwyczaj rozwijają się zmiany na napletku lub żołędzi. U pacjentów zazwyczaj rozwija się lekka adenopatia pachwinowa. Infekcje okłoodbytnicze są również powszechne w przypadku kontaktów seksualnych między mężczyznami. Zapalenie gardła może rozwinąć się przy narażeniu oralnym. Badania serologiczne podają, że 50 milionów ludzi w USA jest zarażonych genitalną opryszczką HSV. W Europie HSV-2 został wykryty u 8-15% całej populacji. W Afryce obecność wirusa kształtuje się na poziomie 40-50% w grupie osób w wieku 20 lat. HSV jest główną przyczyną wrzodów na genitaliach. Zakażenia HSV-2 co najmniej podwajają ryzyko przekazania ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV) w wyniku kontaktów seksualnych oraz ułatwiają jego przenoszenie.

Do niedawna, izolacja wirusa w hodowli komórkowej i identyfikacja typu wirusa HSV barwieniem fluorescencyjnym, była podstawą do badania opryszczki u pacjentów posiadających charakterystyczne zmiany o obrębie genitaliów. Oprócz tego, analiza PCR dla DNA HSV okazała się bardziej czuła niż kultury wirusowe, a jej specyficzność przekracza 99.9%. Metody te w praktyce klinicznej są obecnie zawężone, ponieważ koszty testów i wymóg posiadania doświadczonego, przeszkolonego personelu technicznego do wykonywania badań, mogą ograniczyć ich stosowanie.

Szybki test antygenowy HSV został stworzony w celu identyfikacji antygenu HSV, poprzez wizualną interpretację rozwoju koloru na pasku wewnętrznym. Wynik po nałożeniu przegotowanej próbki w ciągu 15 minut.