Test Trichomonas Vaginalis jest prostym, immunochromatograficznym jednostopniowym testem do szybkiego, jakościowego wykrycia Trichomonas vaginalis w waginalnych próbkach wymazu. Test ten służy, jako środek pomocniczy przy diagnozie rzęsistkowicy i przeznaczony jest wyłącznie do profesjonalnego użytku.

 

Rzęsistkowica jest szeroko rozpowszechnioną infekcją przenoszoną drogą płciową, która występuje zarówno u mężczyzn i u kobiet, choć objawy są częstsze u kobiet. Wywoływana jest przez pasożytnicze pierwotniaki zwane Trichomonas vaginalis.Trichomonas vaginalis ma kształt gruszki i długość 7-30 μm. Ma 5 wici. Duże jądro znajduje się zwykle na szerszym, przednim końcu i zawiera wiele ziarenek chromatyny oraz mały kariosom. Cytoplazma zawiera również dużo granulek, jednak te są niewidoczne w zabarwionych próbkach Giemsa.

 

Najczęstsze objawy rzęsistkowicy to:

  • Dyskomfort podczas stosunku i oddawania moczu (u obu płci).
  • Pieniste, żółto-zielone upławy o silnym, nieprzyjemnym zapachu (u kobiet).
  • Podrażnienie i swędzenie w okolicy narządów płciowych (u kobiet).
  • W rzadkich przypadkach, rzęsistkowica powiązana jest z bólem podbrzusza (u kobiet).

 

U kobiet, zakażenia rzęsistkowicą zwykle ograniczone są wyłącznie do pochwy. Jednakże, mikroorganizmy mogą czasami przedostać się do dróg moczowych, powodując zapalenie pęcherza. Rzęsistkowica może być wystarczająco silna, aby spowodować nieprawidłowy wymaz z szyjki macicy, skąd mikroorganizmy mogą być również wykryte i może pojawić się ponowie. Pomimo tego, że Trichomonas vaginalis może wywołać małe czerwone zmiany na szyjce macicy, nie przenika ona do szyjki macicy lub jajowodów, a płodność nie zostaje osłabiona. Istnieją dowody na to, że osoby z rzęsistkowicą narażone są na większe ryzyko zakażenia HIV podczas kontaktu seksualnego z partnerem zarażonym HIV.

Test Trichomonas Vaginalis oparty jest na wysoko specyficznych reakcjach wiązań pomiędzy antygenami i przeciwciałami, które użyte zostały do analizy specyficznych substancji w próbkach. Badanie immunologicznym typu „Sandwich”. Kaseta testowa zawiera nitrocelulozowy pasek membranowy z unieruchomionymi przeciwciałami anty-mysimi przeciwko Trichomonas.