Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem jelita drażliwego, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Symptomy występowania nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami.

Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje zwiększoną ilością przeciwciał typu IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom. Ocenia się że problem dotyczy nawet 45% populacji. Część pacjentów posiadających zdiagnozowaną nietolerancję pokarmową, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się objawów, które doświadczała praktycznie przez całe dotychczasowe życie. Odstawienie najczęściej trwa 3 miesiące, a po tym okresie problematyczne pokarmy mogą być spożywane sporadycznie bez negatywnych konsekwencji.

Food Detective™

Test jakościowy na nietolerancje pokarmową do samodzielnego wykonania jest szybki i wiarygodny. Sprawdza on reakcje organizmu na 59 produktów żywnościowych na podstawie próbki krwi pobranej z palca. Pozwala określić to produkty pokarmowe powodujące nadprodukcję przeciwciał typu IgG. Wyniki w badaniu Food Detective™ pojawiają się po zaledwie 40 minutach. Wyniki testu mogą być podstawą do dostosowania diety. Odstawienie pokarmów wykazujących pozytywną reakcję może polepszyć samopoczucie już nawet po kilku dniach.

Przeprowadzenie testu polega na połączeniu małej próbki krwi z załączonym w teście specjalnym roztworem i wylaniu jej na tackę testową. Tacka ma pola pokryte wyciągami z białek występujących w pokarmach. W kolejnych etapach badania, używając odpowiednich odczynników, identyfikujemy obecność przeciwciał pokarmowych w miejscach, gdzie na tacce pojawiły się niebieskie plamy. Porównanie z załączonym planem umieszczenia próbek żywności pozwoli dowiedzieć się, jakie pokarmy źle tolerujesz.

Alergia pokarmowa to nie to samo co nietolerancja pokarmowa.

Obydwa terminy są często mylone. Przy standardowej alergii pokarmowej (jak alergia na orzeszki ziemne, czy skorupiaki) po spożyciu określonego pokarmu występuje zazwyczaj ostra i natychmiastowa reakcja układu immunologicznego. Objawy nietolerancji pokarmowej są rozłożone w czasie i mają miejsce od kilku godzin do kilku dni od spożycia pokarmu. W przeciwieństwie do nietolerancji, alergie pokarmowe diagnozuje się u niewielu pacjentów (ok. 2.5% populacji).

Test Food Detective™ sprawdza reakcje organizmu na 59 produktów żywnościowych podzielonych na 46 grup:

Zboża: kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies.

Orzechy i strączkowe: migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja.

Mięsa: wołowina, kurczak, baranina, wieprzowina.

Ryby i owoce morza: mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)

Warzywa: brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta).

Owoce: jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory.

Inne: jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże.

Food Detective™ jest testem do samodzielnego wykonania, który można przeprowadzić w domu. Nie trzeba iść do lekarza ani czekać tygodniami na wyniki badań z laboratorium. Trudno sobie wyobrazić, by użycie tego testu mogło być jeszcze prostsze. W każdym teście jest szczegółowy przewodnik, który pomaga przeprowadzić bardzo prosty zabieg.

Do zestawu dołączona jest instrukcja przeprowadzenia testu w języku polskim oraz przewodnik dla osób zmagających się z nietolerancją pokarmową, który pomoże w zrozumieniu problemu oraz skutecznemu jego zaradzeniu.