Chlamydia (Chlamydia trachomatis) to bakteria przenoszona drogą płciową. Po przeniesieniu organizmu bakterie Chlamydii przyczepiają się do komórek osoby zarażonej, wnikając do nich i tam się mnożą, a następnie rozprzestrzeniają się drogą krwionośną.

Bateria jest głównym powodem choroby układu moczowo-płciowego zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Wśród kobiet najbardziej niebezpieczne skutki wywołane bakterią Chlamydii to: poronienia i poważne stany zapalne narządów płciowych.

Bakterie Chlamydii mogą pojawić się u każdej osoby (niezależnie od wieki i od płci), która jest aktywna seksualnie.

Zarażenia Chlamydią trachomatis następują w 90% przypadków podczas inicjacji seksualnej, poprzez stosunek dopochwowy lub analny (dochodzi wtedy do zapalenia odbytnicy), seks oralny (dochodzi do zapalenia jamy ustnej) lub też poprzez kontakt z narządami płciowymi zarażonego partnera a także w czasie porodu.

Skutki zakażenia bakterią Chlamydii:

  • bóle i zapalenia stawów
  • zmiany w układzie nerwowym
  • spadek odporności
  • schorzenia naczyń
  • astmę czy skłonności alergiczne
  • zapalenie okołowątrobowego objawiającego się bólami brzucha (podobne jak w przypadku zapalenia woreczka żółciowego czy trzustki)

Coraz częściej zakażenia bakterią Chlamydii są rozpoznawane u kobiet podczas poszukiwania przyczyny niemożności zajścia w ciążę lub jej donoszenia.

U Kobiet bakteria Chlamydii może być powodem stanów zapalnych szyjki macicy, oraz górnego odcinka wewnętrznych narządów płciowych (jajowodów i jajników). Ponad to częste irygacje pochwy po stosunku, częste stany zapalne pochwy sprzyjają przenoszeniu się zakażenia z dolnych do górnych odcinków narządu rodnego.

Uszkodzenia błony śluzowej jajowodów wywołane bakterią Chlamydii, nawracające i przewlekłe stany zapalne narządów rodnych mogą powodować liczne zrosty, ropnie lub też inne nieprawidłowości, zwiększając ryzyko niepłodności oraz ciąży pozamacicznej, a także zmniejsza się szansa powodzenia zapłodnień in vitro.

Zakażenia chlamydią u kobiet w ciąży.

Sytuacja w której kobieta w ciąży zarazi się bakterią Chlamydii może być bardzo niebezpieczna w skutkach.

Zbyt późno wykryta bakteria może spowodować powikłania ciąży takie jak:

  • przedwczesny poród
  • przedwczesne pęknięcia pęcherza płodowego
  • hypotrofia płodu
  • możliwość przeniesienia zakażenia na noworodka ( 80 % szans na zarażenie w przypadku zakażeń kanału szyjki macicy i porodzie drogą pochwową)

Zakażenia noworodków charakteryzują się najczęściej mają objawy zapalenia gałki ocznej, spojówek lub zapalenia płuc oraz rodzą się z niską wagą ciała.

 

Rozpoznanie i Profilaktyka.

Chlamydią można zarazić się podczas korzystania z tej samej toalety, sauny, basenu, ręczników.

Bakteria może zostać przeniesiona również z matki na dziecko podczas porodu. Liczba rozpoznawanych zakażeń Chlamydią Trachomatis z roku na rok znacznie wzrasta. Jest to wynik nie tyle rozprzestrzeniania się choroby, ale również coraz nowocześniejszych metod wykrywalności drobnoustroju, jak również lepszego dostępu do testów diagnostycznych.

Pełna diagnostyka zakażenia Chlamydia Trachomatis, najczęściej polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi, jak również stwierdzeniu obecności drobnoustrojów w materiale testowym.

Chlamydia jest obecnie najczęściej diagnozowaną chorobą przenoszoną drogą płciową. Zakażenie Chlamydią jest około dziesięć razy częstsze niż rzeżączką! Nieleczone zakażenie bakterią Chlamydii może mieć bardzo groźne następstwa, których skutkiem jest rak.

 

Test wykrywający bakterię Chlamydii Trachomatis