Kwasica ketonowa to stan dysfunkcji metabolizmu organizmu, wywołany niedoborem insuliny, który prowadzi do zakwaszenia.  Wczesne wykrycie kwasicy ketonowej umożliwia szybkie i skuteczne leczenie.

„Kiedy kwasica jest nie leczona może

doprowadzić to do śpiączki, co jest stanem

bezpośredniego zagrożenia życia.”

Objawy kwasicy ketonowej

Pierwsze objawy kwasicy ketonowej to zwykle objawy zatrucia pokarmowego lub infekcji dróg pokarmowych: bóle brzucha, nudności, wymioty. Potem następuje odwodnienie, które objawia się: suchością jamy ustnej, osłabieniem i zmęczeniem, bólami głowy, nadmiernym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu. Dzieje się tak, ponieważ organizm, chcąc obronić się przed nadmiernym stężeniem glukozy we krwi, pobudza ośrodek pragnienia w mózgu i zwiększa oddawanie moczu, chcąc wydalić jak największe ilości zbędnego cukru. Jednak zwykle ilość oddawanego moczu jest większa niż ilość przyjmowanych przez chorego płynów, co prowadzi do odwodnienia organizmu. Zapach acetonu z ust, ponieważ do ciał ketonowych należy aceton, który organizm próbuje usunąć przez płuca. Stąd charakterystyczny zapach z ust, który przypomina woń zgniłych jabłek. Oddech kwasiczy, nazywany oddechem Kussmaula, czyli przyśpieszony i głęboki, a potem płytki. Zaczerwienienie policzków – rumieniec kwasiczy (w wyniku kwasicy ketonowej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych).

Przyczyny kwasicy ketonowej

Do spalania tłuszczów w miejsce glukozy dochodzi przy znacznym niedoborze lub braku insuliny – w takiej sytuacji cukier, mimo że krąży we krwi, nie może być przejęty przez komórki i użyty do szlaków metabolicznych. Zmniejszone stężenie insuliny skutkuje zarazem zwiększonym stężeniem glukagonu i adrenaliny – a dalszej kolejności dochodzi do glukoneogenezy w wątrobie oraz zwiększenia lipolizy z produkcją ketonów (ciał ketonowych). Następuje utrata glukozy z moczem, diureza osmotyczna, odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe. Ketony nie są zużywane przez wątrobę, ale trafiają do krwiobiegu i są transportowane do tkanek poza wątrobowych, dla których stanowią materiał energetyczny. Acetooctan i hydroksymaślan są bardzo łatwo przez tkanki utylizowane. Jednak acetooctan ulega ciągłej, samoistnej dekarboksylacji, w wyniku której powstaje aceton i dwutlenek węgla. Aceton to związek bardzo trudny do utlenienia, więc jest usuwany przez płuca.

„Często rozwija się na początku cukrzycy,

stanowiąc pierwszy sygnał

pojawienia się choroby”

Śpiączka ketonowa

Postępująca kwasica ketonowa doprowadza do zaburzenia równowagi elektrolitycznej w organizmie, maleje ilość rezerwy alkalicznej (zasadowej), prowadząc do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Kiedy kwasica jest nie leczona ciała ketonowe zaczynają działać toksycznie na mózg, dochodzi do zaburzeń świadomości, aż w końcu następuje utraty przytomności, może doprowadzić to do śpiączki i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Śmiertelność w trakcie takiej śpiączki wynosi 5-10 proc. przypadków.

Po zapadnięciu w śpiączkę należy jak najszybciej dostać się do szpitala, wymagana jest szybka i intensywna terapia. Regularnie monitorować poziom ciał ketonowych w przypadku rozpoznanej cukrzycy zmniejsza ryzyko pojawienia się kwasicy i śpiączki ketonowej.

Czynniki wywołujące kwasice ketonową

Kwasica ketonowa może wystąpić w przebiegu cukrzycy każdego typu, jednak rzadziej występuje u osób, które już mają zdiagnozowaną cukrzycę typu I. Często rozwija się na początku cukrzycy, stanowiąc pierwszy sygnał pojawienia się choroby. Poza tym kwasica może się pojawić w przebiegu zakażenia bakteryjnego  – dróg moczowych, osteomyelitis, dróg oddechowych, lub zakażenia wirusowego, i w ostrym schorzeniu niezakaźnym. Również w przypadku ostrej choroby sercowo-naczyniowej – zawał serca, udar mózgu oraz w przypadku zapalenie trzustki. Poprzez leki osłabiające śladowe wydzielanie insuliny – tiazydy, sulfonamidy, steroidy, acetazolamid. Czynnikiem ryzyka jest też ciąża  (nagły wzrost zapotrzebowania na insulinę, insulinooporność), a u kobiet chorych na cukrzycę typu I nawet niewielka zwyżka poziomu cukru we krwi może stymulować szybkie tworzenie ketonów. Nadużywanie alkoholu i nadmiar hormonów osłabiających wpływ insuliny: glukagonu, katecholamin, kortyzolu i hormonów tarczycy.

Monitorowanie ciał ketonowych

Obserwowanie poziomu ketonów tak w przypadku cukrzycy jak i w przypadku podejrzenia kwasicy ketonowej umożliwia szybką prawidłową diagnozę i podjęcie leczenia. Obserwację można prowadzić przez regularne badania laboratoryjne przez badanie moczu, aby ocenić obecność ciał ketonowych, gazometrie, poziom glukozy we krwi.

Można też monitorować poziom ketonów przez urządzenia, bezpośrednio badające ciała ketonowe w krwi. Wyniki uzyskuje się szybko, a test można przeprowadzić samodzielnie.

 

Bibliografia
Andrzej Szczeklik (red.) Choroby wewnętrzne. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-031-0.
Andrzej Milewicz (red.) Endokrynologia na co dzień., Wrocław 2003, ISBN 83-7055-373-7.

 

Sprawdź jak mieć ketony pod kontrolą.

Paski na Ketony w Krwi