AGEscan - skaner cukrzycy

Zaawansowany detektor końcowych produktów glikacji. Przewiduje ryzyko wystąpienia cukrzycy w następnych 5-10 latach. Przeprowadzenie badania skanerem nie wymaga od pacjenta bycia na czczo.

Przeznaczenie:

Przeprowadzanie oceny ryzyka wśród osób zdrowych, w grupie podwyższonego ryzyka oraz u osób ze stanem przedcukrzycowym.

Wczesne wykrycie u osób z niezdiagnozowaną cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym.

Zasada działania:

Urządzenie AGEscan wysyła wiązkę światła niebieskiego do soczewki krystalicznej oka, fluorescencyjne światło odbija się od soczewki co zostaje wykryte przez przyrząd. Pomiary autofluorescencji są powiązane z wysoką liczbą końcowych produktów glikacji (AGE), które kumulują się w przypadku wystąpienia cukrzycy. AGEscan korzysta z tych zasad do zbadania oceny ryzyka wystąpienia cukrzycy.

Znaczenie kliniczne:

Produkty końcowe glikacji są niezależnym patogenicznym czynnikiem wpływającym na wystąpienie oraz zrównoważony rozwój cukrzycy, która jest powiązana z proinsuliną/insuliną. Z wiekiem, produkty końcowe glikacji powoli gromadzą się w soczewce oka i ich liczba wzrasta w przypadku odporności na insulinę, zaburzonej regulacji glukozy oraz u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na stabilną i nieodwracalną charakterystykę, produkty końcowe glikacji mają bardzo dobrą „pamięć”. W porównaniu z innymi wskaźnikami glukozy, wysoki poziom AGE może odzwierciedlać łączne uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym poziomem cukru we krwi oraz stresem oksydacyjnym, przez dłuższy czas. Produkty końcowe glikacji mogą być używane jako wczesne ostrzeżenie przez stanem przedcukrzycowym i powikłaniami.

Specyfikacja:

Wiek pacjenta21-70 lat
Czas wykonania badania≤ 15 sekund
DokładnośćOkoło ± 15%
PowtarzalnośćCV ≤ 5%
Zakres liniowyr ≥ 0.99
Warunki pracy15℃~30℃, 20%~85%RH (brak kondensacji)

Scenariusze zastosowania:

  • Fizyczne Centrum Badań
  • Centrum Zarządzania Zdrowiem
  • Oddział Endokrynologii
  • Oddział Okulistyki
  • Zakład Diabetologiczny
  • Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej