
Informacje o produkcie
A1CNow+® produkcji PTS Diagnostics daje możliwość szybkiego i prostego uzyskania dokładnych wyników pomiaru poziomu A1C we krwi. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu lekarz może bezpośrednio z pacjentem omówić kwestię kontroli cukrzycy.
Większa wydajność niż w przypadku badań laboratoryjnych
- Wyniki w 5 minut
- Małe (5μL) próbki krwi
- Przenośny – do użytku w wielu gabinetach zabiegowych
- Łatwy w użyciu – nie potrzeba specjalnego przeszkolenia
- Nie musi być serwisowany
Podstawowe zalety
- Do wykonania badania wykorzystuje referencyjną technikę chromatografii HPLC.
- Spełnia standardy Narodowego Programu Standaryzacji Hemoglobiny Glikowanej
- Nie podlega regulacjom CLIA
- Refundowany
- Analityczna spójność z metodą IFCC
Badania powinno wykonywać się co 3 miesiące, a więc 4 pomiary HbA1c w ciągu 12 miesięcy. Pierwszy test od razu, drugi za 3 miesiące, trzeci 6 miesięcy po pierwszym i ostatni po 9 miesiącach od wykonania pierwszego badania. Następnie, po 12 miesiąca od pierwszego badania, cykl powinien się zacząć od nowa.
Natychmiastowa informacja zwrotna i bieżące omówienie z pacjentem wyniku pomiaru HbA1c poprawia kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą oraz jego motywację do przestrzegania zaleceń terapeutycznych. W ten sposób umożliwia lepsze leczenie choroby i redukcję poziomu HbA1c nawet o 1%, co zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań.
Hemoglobina glikowana
Glukoza w krwi łączy się z białkiem hemoglobiny A,w procesie glikacji globiny. Im więcej glukozy we krwi, tym więcej łączy się jej z hemoglobiną, czyli dochodzi do glikolizowania. Gdy glukoza już połączy się z hemoglobiną, zazwyczaj pozostaje tam przez całą długość istnienia białka hemoglobiny A.
Istnieją różne frakcje hemolobiny glikowanej, jednak wyłącznie frakcja HbA1C znalazła zastosowanie w diagnostyce cukrzycy. W każdym momencie glukoza przyłączona do białka hemoglobiny A odzwierciedla poziom cukru we krwi w okresie od dwóch do trzech miesięcy poprzedzających badanie. Ponieważ na wynik HbA1c składa się średnie dobowe stężenie glukozy we krwi w ciągu ostatnich 90 -120 dni, to stanowi świetną metodę określenia długoterminowego wyrównania glikemii.
Dla porównania w standardowym badaniu stężania glukozy w krwi określany jest tylko chwilowy stan metaboliczny ustroju. Badanie obecność cukru w moczu (glukozuria) zależy nie tylko od stopnia hiperglikemii, ale również od indywidualnie zmiennego progu nerkowego dla glukozy. Dodatkowo w ciągu doby poziom glukozy ulega zmianie, czego głównymi przyczynami jest wpływ posiłków, różnej wielkości i jakości, zmiennej aktywności fizycznej, różnorodności leków i indywidualnej reakcji na nie, aktualny stan zdrowia.
W przypadku HbA1c proces łączenia się cząsteczek zachodzi bardzo powoli, dlatego wartość jego jest niezależna od dobowych, po posiłkowych wahań glikemii. Stężenie jest proporcjonalne do średniej glikemii jaka panowała w organizmie w trakcie życia obecnych krwinek.
Zastosowanie A1CNow+®
Badanie HbA1c jest często zlecane u chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, aby określić, jak wysoki był poziom glikemii przed leczeniem. Może ono być zlecane kilkakrotnie podczas terapii i potem kilka razy w ciągu roku dla sprawdzenia, czy wyrównanie jest utrzymywane na odpowiednim poziomie. Sprawdzanie poziomu stężenia powinny wykonywać wszystkie osoby z cukrzycą obu typów. Jako wskaźnik długoterminowego wyrównania cukrzycy zaleca się wykonywać rutynowo raz na 3 miesiące (3–4 razy w roku) jego systematyczne oznaczanie, jest dobrym sposobem oceny skuteczności leczenia i czy pacjent dba o samokontrolę glikemii. U pacjentów ze stabilnym przebiegiem choroby i dobrym wyrównaniem metabolicznym oznaczenia można wykonywać je co pół roku. W przypadku wykonania badania przy pomocy A1CNow+® około 50% wartości wyniku hemoglobina glikowanej w momencie pomiaru wynika z poziomu cukru we krwi z ostatnich 30 dni; około 25% pochodzi z ostatnich 30– 60 dni i około 25% z ostatnich 60–90 dni.Wynik %HbA1c może informować o:
- od 4 do 6% – wartości prawidłowe, występują u osób zdrowych,
- do 7% – dobre wyrównanie cukrzycy, zagrożenie powikłaniami jest bardzo małe,
- do 8% – średnie wyrównanie cukrzycy, zwiększa ryzyko zmian na dnie oczu po 10 – 15 latach choroby,
- do 10% – złe wyrównanie cukrzycy, możliwość występowania zmian narządów jest bardzo duża,
- powyżej 10% – bardzo złe wyrównanie cukrzycy, powikłania narastają lawinowo.
- Test procentowej zawartości hemoglobiny glikowanej (%HbA1c) w krwi.
- Zakres:
- HbA1c%: 4~13 %
- Hb – 7~20 g/dl
- Próbka: 5 µl pełnej krwi. Krew z palca uzyskiwana za pomocą nakłucia, krew żylna powinna zostać pobrana do probówek z heparyną.
- Precyzja: ~5%CV
- Czas badania: 5 min.
- Certyfikat NGSP i analityczna spójność z metodą IFCC
Wyrób medyczny przeznaczony dla profesjonalnego użytkownika, według definicji z art. 2 pkt 1.26) Ustawy o wyrobach medycznych z 20.05.2010r
Blu-Dock A1CNow+ - stacja Bluetooth do transferu wyników

Blu-Dock to urządzenie do transferu wyników testów z analizatorów A1CNow lub PTS Detect Cotinine. Przeznaczone wyłącznie do użytkowania przez profesjonalny personel medyczny.
Wyniki z analizatorów są przesyłane bezprzewodowo za pomocą łącza Bluetooth.
PTS Connect Blu-Dock daje możliwość bezpośredniego wydrukowania wyników z analizatorów A1CNow lub PTS Detect Cotinine na drukarce CardioChek Printer.
Blu-Dock współpracuje z każdym urządzeniem z działającym portem Bluetooth.
Wymagane zasilanie: 2 baterie AA 1,5 V
Zawartość opakowania PTS Connect Blu-Dock
- Stacja transferu danych PTS Connect Blu-Dock
- Saszetka transportowa dla urządzenia
- 4x baterie AA 1,5 V
- Instrukcja obsługi
Ulotka informacyjna o A1CNow+ (743 KB)
Certyfikat NGSP dla A1CNow+ (397 KB)
Certyfikat IFCC dla A1CNow+ (293 KB)
Karta Charakterystyki (183 KB)
Karta Charakterystyki płynu buforowego (324 KB)
Fakty na temat: Odmian Hemoglobiny (1438 KB)
Fakty na temat: Lo-res. (188 KB)
Informator dotyczący testu HbA1c (190 KB)
Zarządzanie cukrzycą poprzez Telehealth, z pomocą badania poziomu A1c (1,66 MB)
PTS3021 – Zestaw A1CNow+ 20, do wykonania 20 oznaczeń HbA1c
Zadzwoń na infolinię: 32 720 62 10
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego.