Test Chlamydia (wymaz/mocz) jest chromatograficznym szybkim testem służącym do jakościowego wykrycia Chlamydia trachomatis z wymazu szyjki macicy u kobiet oraz z wymazu z cewki moczowej i próbki moczu u mężczyzn.

Infekcje Chlamydia trachomatis są najczęstszymi chorobami o podłożu bakteryjnym przenoszonymi drogą płciową. Bakterie występują jako ciałka elementarne (zakaźne) oraz ciałka siateczkowe (replikujące). Infekcje Chlamydia trachomatis cechują się wysoką chorobowością, a także przenoszą się bezobjawowo powodując często ciężkie komplikacje u kobiet i noworodków. Do komplikacji wywołanych infekcją chlamydia u kobiet należą zapalenie szyjki macicy, zapalenie dróg moczowych, zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków macicy oraz zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia ciąży ektopowej oraz bezpłodności. Pionowe przenoszenie chorób z matki na noworodka podczas porodu może doprowadzić do przewlekłego zapalenia rogówki i spojówek oraz zapalenia płuc. Komplikacje spowodowane infekcjami chlamydią u mężczyzn to m. in. zapalenie cewki moczowej oraz zapalenia najądrza. Co najmniej 40% wszystkich przypadków nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej spowodowanych jest infekcją chlamydia. U około 70% kobiet cierpiących na infekcje wewnątrzszyjkowe oraz do 50% mężczyzn z infekcją dróg moczowych infekcje przebiegają bezobjawowo.

Tradycyjnie zakażenie Chlamydią zostaje stwierdzone przez wykrywanie komórek hodowli tkanek Chlamydii. Jest to metoda laboratoryjna, najbardziej czuła i szczegółowa, ale jest pracochłonna, droga, wymagająca czasu (48-72 godzin) i nie jest rutynowo dostępna w większości instytucji.

Szybki Test Chlamydia (wymaz/mocz) jest jakościowym testem immunologicznym typu lateral flow, służącym do wykrywania antygenów Chlamydii z wymazu szyjki macicy u kobiet oraz z wymazu z cewki moczowej lub próbki moczu u mężczyzn. Wynik dostarczany jest w czasie 10 minut. Badanie wykorzystuje przeciwciało specyficzne dla Chlamydii, do selektywnego wykrywania antygenu Chlamydia w wymazie z szyjki u kobiet, wymazu z dołu cewki lub moczu u mężczyzn.

Zadzwoń na infolinię: 32 720 62 10
lub skorzystaj z naszego formularza kontaktowego.